닫기

2015JIWEF

Participated Bands

-Spain / Spanish Brass Luur-Metalls
- Russia / Brandt Brass Ensemble
- Hungary / In Medias Brass Ensemble
- German / Knabenmusik Meersburg ,Stadtmusik Pfullendorf, New Brass
- Korea / Jeju Philharmonic Orchestra Jeju Provincial Seogwipo Wind Orchestra Jeju University Wind Band Jeju Wind Orchestra Jeju Saxophone Ensemble Jeju Eco Saxophone Ensemble Clarinet Choir “Seoul 24” Yeonsu Wind Orchestra Brass Arts Seoul Keimyung Symphonic Band Ensemble Fun Republic of Korea Navy Symphonic band Korea Saxophone Choir Il-Shin Girl's High school Symphonic Band Green Pastures Brass Band Gyeongnam Philharmonic Youth Wind Ensemble Dream with Ensemble Gijang Youth Recorder Orchestra

Community Band

Gangneung Greensilver Band
K. M. C Big Band
Victoria Wind Orchestra
Sejong Symphonic Wind Orchestra
Halla Wind Ensemble

Guest

Steven Mead (Artistic Director / UK), Szymon Kawalla (Conductor), Eric Ewazen (Composer), Florian Schuegraf(2014 Winner Tuba / France), Toshio AKIYAMA(Conductor), Park Jong-se(Concert / Trombone), Park Su-hyun(Composer), Ahn Hee-chan(Concert / Trumpet), Kang Cheol-ho(Conductor), Ahn Myung Joo(Concert / Flute)

Jury

Trumpet
Chen Rui(China), Dominique Bodart(Belgium), Eisuke Yamamoto(Japan), Eric Aubier(France), Max Sommerhalder(Germany) Yeh Shu Han(Taiwan) Lee Kang-il(Korea),
Trombone
Allen Meek(UK), Armin Rosin(Germany), Jacques Mauger(France), Scott Hartman(UK), Unai Urrecho(Spain), Lee Cheol-woong(Korea)
Horn
Ab Koster(German), Bruno Schneider(Swiss), Javier Bonet(Spain), Jeffrey Nelson(USA), Yi Man(China), Kim Yeong-yul(Korea)
Brass Quintet
Kanat Akhmetov(Kazakhstan), Li Fang Fang(China), Steven Mead(UK), Jeffrey Nelson(USA), Max Sommerhalder(Germany), Yeh Shu Han(Taiwan), Lee Dong-ho(Korea)

Piano

Trombone
Eglantina Grapshi(Albania)
Kim Mi-yang(Korea)
Oh Ga-hyun(Korea)
Horn
Maki Yamamoto(Japan)
Kim Jung-eun(Korea)
Oh Ga-hyun(Korea)
Trumpet
Lee Mi-jin(Korea)
Jung Min-jung(Korea)
Kim Mi-jung(Korea)

Prize Winner

Horn
2nd Ko Young-jong(Korea)
3rd Yu Seon-kyeong(Korea)
Trumpet
1st Lionel Jaquerod(Swiss)
2nd Ahn Seok-young(Korea)
3rd Guo Zhicheng(China)
Tenor Trombone
1stAlexis Lavoie lebel(Canada)
3rdGuilhem Kusnierek(France)
Brass Quintet
1st Menagerie Brass Quintet(Japan)
2nd Philharmonia Moment Musicaux(Taiwan)
3rd Bronze Brass(China)

U-13 Band Contest

Hyung-Il Wind Orchestra
Gwang-yang Elementary School Band
Ido Elementary Wind Orchestra
In-hwa Elementary School Wind Orchestra

1st. Hyung-Il Elementary School
2nd. Gwang-yang Elementary School, Ido Elementary School
3rd. In-hwa Elementary School

Chorus

Jeju Special Self-Governing Province Jeju Chorale, Seogwipo Chorus, KBS Children's Choir, Sunjae Children's Choir of the Bulguksa, Incheon Seogu Boys and Girls Choir